İspir Kuru Reyhan
İspir Kuru Reyhan
İspir Kuru Reyhan

Kuru Reyhan

Fiyat : ₺55,00

100GR / Paket Ambalaj

Kuru Reyhan

Kuru reyhan, reyhan adlı bitkinin kurutulmuş halidir. Reyhan bitkisinin insan sağlığı üzerinde olan faydaları yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Reyhan bitkisinin insan sağlığı üzerindeki etkisi son yıllarda daha da ön plana çıkmıştır ve bilim adamlarının araştırma konusu olmuştur. Bu araştırmaların nedenleri arasında reyhan bitkisinin çaresiz hastalıklar üzerinde de olumlu yönde etkilere sahip olmasıdır.reyhan bitkisi özellikle sahil şehirlerinde daha sık yetişmektedir. Tadı biraz acımsıdır fakat salatalarda oldukça lezzetli bir tat almaktadır. Kokusu çok güzel olan bu bitki beyaz ve pembe çiçeklere sahiptir. Reyhan fesleğen olarak da anılmaktadır. Yaz aylarında tazesi yeşeren reyhan toplanarak güneşte kurutma işlemi gerçekleştirilir. Kurutulan reyhan saplarından arındırılarak kurumuş yaprakları dövülür. Baharat olarak veya kışın haşlanarak çayı yapılmak için saklanır ve bu şekilde kullanılır. Reyhan kurutulduktan sonra uzun süre dayanıklı bir hal alır.reyhan faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bunun için reyhan kurutularak kışında vücuda aynı faydayı sağlamak amaçlanarak yapılmaktadır. Kurutma işleminde taze reyhan içeriğinde bulundurduğu değerlerden bir şey kaybetmez. Aksine taze reyhanda ki suyun buharlaşarak özünün kalması sonucu daha faydalı bir hale gelmektedir. Kuru reyhan özündeki bileşenlerin daha yoğun olması nedeniyle insan sağlığı üzerinde daha etkili olarak fayda sağlamaktadır.
Kuru reyhan faydaları:
 • Boğmaca hastalığına iyi gelmektedir. Kuru reyhanı suda haşlayarak balla tatlandırıldığında boğmaca hastalığını tedavi edici özelliğe sahiptir.<
  Kuru Reyhan
 • Öksürük ve nezle gibi kış hastalıklarının tedavisinde etkili rol oynamaktadır.
 • Kişide bulunan karın ağrısı veya bağırsaklarda oluşan sancı tarzındaki ağrılara iyi gelmektedir.
 • Sindirim sistemine faydası ile bilinmektedir. Hazmı kolaylaştırır ve bağırsakları hareketlendirir.
 • Özellikle gaz sancısı çeken kişilerde ve çocuklarda reyhan haşlanarak suyu içildiğinde sancıyı gidermektedir.
 • Kişide sinir sistemini gevşetme özelliğine sahiptir. Kuru reyhan haşlanarak içildiğinde kişide sinir ve stresi sonlandırarak gece uykularını rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olmaktadır.
 • Emziren annelerde sütü arttırıcı özelliği vardır ve anne sütünün içerik olarak daha kaliteli olmasına fayda sağlar.
 • Kuru reyhan haşlanarak suyuna saçlarınızı yıkarsanız belli bir süre sonra saçlarınızdaki değişikliği sizde fark edeceksiniz. Saçlarda parlak bir görünüm verir.dökülmeyi durdurur ve hatta yaniden saç çıkmasına fayda sağlar.
 • Kuru reyhan haşlaması sonucunda yumuşayan  yaprakları vücutta bulunan yara üzerine koyulduğunda yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Kuru reyhan ağızda oluşan yaralara da fayda sağlamaktadır. Kuru reyhanı kaynatıp suyu ile ağız çalkalandığında ağız yaralarında iyileşme gözlemlenir.
 • İshal giderici özelliğe de sahiptir.ishal olan kişi kuru reyhanı demleyerek ve demlenen reyhan suyuna bal karıştırarak soğuk bir şekilde içerse ishali kesilecektir.
 • Reyhanın hem kokusu hemde haşlanarak içilmesi baş ağrısına iyi gelmektedir.
 •  
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR