Kurut (Keşk)
Kurut (Keşk)

Kurut (Keşk)

İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺98,00
İndirimli : ₺85,00

400GR / Vakum Ambalaj

Kurut hangi yöreye ait?

 

Kurut, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'n- de genellikle köy ve kasabalarda sütün fazla miktarda olduğu yaz aylarında yapılan koyu kıvamlı bir süt ürünüdür. Kurutun, Türk mutfağında özellikle Doğu Anadolu'nun yöresel yemeklerinde kullanıldığı bilinmektedir.

 

 

 

Kurut nedir nasıl yapılır?

Kurut yoğurt ya da yayık altı ayranından elde edilen ve uzun süre saklanabilen fermente bir süt ürünü olarak ifade ediliyor. Kurut yoğurdun süzülüp koyulaştırılarak, tuz, yağ/ krema ile karıştırılıp güneş altında kurtularak yapılmaktadır.

 

 

 

Kurut nerelerde kullanılır?

Kahvaltılarda keş peynirinin içine çörek de eklenerek servis edilebilmektedir. Bu şekilde ekmekle beraber yenilebilir. Bunların yanında börek içlerinde de rende ile ufalanarak kullanılan keş peyniri, makarnaların da içerisinde katılmaktadır. Ayrıca çorbaların içerisine rendelediğinizde lezzet ve sağlık katmaktadır.

 

 

 

Kurut nasıl tüketilir?

Kurut doğrudan tüketilmek için oldukça sert olduğu için, küçük parçalara ayrılarak tüketilmesi gerekmiştir. Kurut ezilip toz haline geldikten sonra, buğday da eklenerek çorba şeklinde değerlendirildiği bilinmektedir.

 

 

Keş nedir ve ne işe yarar?

Keş, genelde süzme yoğurt ile hazırlanan, sert bir peynirdir. Çökeleğin daha yuvarlak, kalıplı, tuzlu ve katı halidir. Yapımında uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için yoğun miktarda tuz kullanılmıştır. Keş, kısaca yoğurdun kurutulmuş formudur

 

 

 

Ayrandan keş nasıl yapılır?

Yoğurdumuzun içine su katıp çalkalayalım, ayranı tencereye dökelim.3 çay kaşığı tuz atıp ocağın altını yakalım ve kaynamaya bırakalım. Yeşil suyu çıkana kadar kaynatalım. 5 dk daha kaynadıktan sonra soğumaya bırakalım. Sonra ilistirden geçirelim 5-6 saat suyunu süzdürelim. Sonra saklama kabına koyup dolaba kaldıralım.

 

 

 

Kurut Yemeği nasıl yapılır?

Kurutlar ezilerek ayran kıvamına gelinceye kadar karıştırılır,pişen dövmenin üzerine boşaltılıp kaynatıldıktan sonra çorba kıvamına gelinceye kadar pişirilir, kâseye boşaltılır. Kurut tuzlu olduğundan tuza ihtiyaç olmaz. Arzu edilirse üzerine yağda dağlanmış nane pul biber dökülebilir

 

Etiketler
Kurut, Kurut Keşk, Keşk,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR