Örgü  Peyniri
Örgü  Peyniri
Örgü  Peyniri
Örgü  Peyniri

Örgü Peyniri

Fiyat : ₺135,00

500GR / Vakum Ambalaj

Örgü peyniri hangi yöreye aittir?

Örgü peyniri genellikle Diyarbakır yöresinde yapılan, Türk mutfağına ait bir peynirdir. Görüntü olarak çeçile benzer. Diyarbakır Örgü Peyniri bileşim yönünden beyaz peynire, üretim teknolojisi açısından ise kaşar peynirine benzemektedir.

 

Suyu Nasıl Hazırlanır.

Peynir için kaynattığımız suya bir miktar tuz atılır ve tuzun ayrını ayarlamak için suyun içerisine yıkanmış çiğ yumurta atılır eğer yumurta suyun yüzüne çıkarsa tuz yeterli demektir. Peynir için hazırladığımız suyu aynı zamanda asma yaprak salamurası için de kullanabilirsiniz.

 

Örgü peyniri nasıl yenir?

Özellikle tuzlu ve sert peynir sevenlerin söğüş halinde tüketeceği bir peynir çeşididir. Örgü peynirini az tuzlu tüketmeyi tercih ederseniz ılık suda bir süre bekleterek tuz oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Örgü peyniri ürünlerini, kahvaltıların yanı sıra bazı aperatiflerde de kullanabilirsiniz.

 

 

Örgü peynir nerede kullanılır?

Örgü Peyniri, inek veya  koyun ütünden elde edilen taze bir peynirdir. Salamura bir peynir olduğu için tuzludur. Kahvaltının yanı sıra bazı aperatiflerde de kullanılabilir. Örgü Peyniri, iştah açıcı aperatiflerde, unlu mamüller yapımında, ana yemeklerde, tatlılarda ve kahvaltıda birçok şekilde kullanılır,

 

Örgü peynir nasıl muhafaza edilir ?

Paket açılıp porsiyon olarak servis edilmeli ve kapağı devamlı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdırÖrgü peynir açıldıktan sonra streçle sarılmalı veya hava almaz bir kap içine konulmalıdır.Paket açıldıktan sonra dolap harici dişarda bekletilmemelidir.

 

Peynir bozulmasın diye ne yapmalı?

Kapalı kapta ve salamura suyu içinde satılan peynirler kendi salamura suyunun içinde tutulmalıdır. Suyu azalır ise, içme suyu eklenerek peynirin havayla teması kesilmelidir. Peynir dilimlenmeden saklanmalıdır, böylece dış ortamla teması en aza indirilmiş ve bozulma riski azaltılmış olur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR