Sade Tereyağı Ghee
Sade Tereyağı Ghee

Sade Tereyağı Ghee

İndirim Oranı : %11 İndirim
KDV Dahil : ₺129,00
İndirimli : ₺115,00
KDV Dahil : ₺115,00

300GR / Şişe Ambalaj

Sade tereyağı 300 gr Şişe ambalajda satışa sunulmkatadır 

,Tereyağının en saf hali olarak bilinmektedir.

Sade Yağ ile Tereyağı Arasındaki Fark

Tereyağındaki yağ oranı ise yüzde 80'in üzerindedir. Yani sade yağ ile tereyağı arasındaki fark yağ oranından kaynaklanır. Bu nedenle tereyağı ile yapılan yemeklere göre de sade yağ ile yapılan yemekler çok daha lezzetli olur. Çünkü sade yağdaki yağ oranı %99'dur

 

Sade yağ nasıl anlaşılır?

 

Türkçe'de ise saf yağ veya sade yağ olarak kendine yer buluyor. Sade yağ tuzsuz tereyağından, su ve yağsız kuru maddeleri uzaklaştırılarak elde ediliyor. Sonunda ise %99 oranında süt yağı barındıran sade yağ ortaya çıkıyor.

Sadeyağ, tereyağından daha konsantredir. Gramı gramına, sadeyağ biraz daha fazla bütirik asit ve kısa-zincir doymuş yağ içerir. Araştırmalar bu yağların, inflamasyonu azalttığını, bağırsak sağlığına katkı sağladığını ve kanser gelişimini önlemeye katkıda bulunduğunu göstermiştit.

 

Sade yağ ne kadar dayanır?

Tereyağının kaynatılarak üzerindeki tortuları alınıp daha konsantre hale geldikten sonra saklanması sürecine dayanan sade yağ, yaklaşık 3-6 ay kadar dayanabiliyor. Bu yağın en büyük özelliği serin ve kuru bir yerde saklanıyor olması. Sade yağı buzdolabında saklamamaya özen gösterin

Osmanlı döneminde revgan-i sade, Batılı ülkelerde ghee ve şimdilerde ise sade yağ… Her biri aynı yağı ifade ediyor. Bu mucizevi yağ ile pişirilen yemeklerin tadına doyum olmuyor.

Her şeyin en sağlıklısını ararken ‘’zeytinyağı mı yoksa tereyağı mı?’’ gibi ikilemlerde kalabiliyoruz. Çok fazla bilinmese de sade yağ, tahmin ettiğinizden çok daha faydalı bir içeriğe sahip. Sağlıklı yemek pişirmek kadar lezzet de bizim için önemli. Bu mucizevi yağ ile pişirilen yemeklerin tadına doyum olmuyor. Nedeni ise sade yağın yapısında gizli! Bu yazıda, sade yağ hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz…

Sade Yağ Nedir?

Tuz içermeyen tereyağı, yağsız kuru maddelerinden ve sudan ayrıştırıldıktan sonra sade yağ elde edilir. Yapısında yüzde 99 oranında süt yağı bulunur. Bu nedenle yemeklere, diğerlerine oranla daha fazla lezzet katar. Kolesterole ve sindirime yardımcı olması, kilo vermeyi kolaylaştırması da sade yağın özellikleri arasındadır. Yemek pişirmek ve kızartma yapmak için kullanılabilir. Ayrıca sos yapımında da tercih edilen yağlardan biridir.

Sade Yağ Nasıl Elde Edilir?

 

Sade yağın en sevilen özelliklerinden biri de evde yapılabilmesi. Siz de zahmetsiz ve pratik şekilde sade yağ hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey tereyağ. Bunun için yarım kilo tereyağını kısık ateşte eritin. Tortuları dibe çöken tereyağının köpükleri oluşacak. Bir kaşık yardımıyla köpükleri alın. Kabarcıklar bitene kadar aynı işlemi uygulayın. Bir saat sonunda tortular dibe çöküp, su buharlaşacak. Yağınızı dinlendirdikten sonra bir tülbentten geçirin ve kavanoza aktarın. Yağınız katı bir kıvam alınca yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR