Tarhun
Tarhun

Tarhun

Fiyat : ₺85,00
KDV Dahil : ₺85,00

100GR / Paket Ambalaj

Tarhun, papatyagiller familyasının yavşan cinsinden çok yıllık polimorfik yavşan türü. Yaprakları baharat olarak kullanıldığı için Artemisia dracunculus var. sativa alt türünün kültürü yapılır. Kuzey yarım kürede yaygın olarak yetişir. Boyu 120–150 cm.'dir. Yaprakları 2–8 cm. uzunluğunda, 2–10 mm genişliğindedir.

 

Tarhun ne için kullanılır?

Tarhun, başta Fransız mutfağı olmak üzere Rus ve Kafkas mutfaklarında sıkça kullanılan bir baharattır. Fransız mutfağında sulu tavuk yemeklerinde, lazanya ve buğulama gibi balık yemeklerinde ve yumurtalı ekmek yapımında kullanılır. Keskin aroması nedeniyle sirkenin içine katılır.

 

Tarhun otu kokusu neye benzer?

İnce bir gövde üzerinde bulunan yaprakları dar uzun, hafifçe sarkık ve parlak yeşildir. Yaprak altında bulunan yağ bezeleri biberimsi acı tadı olan güzel bir koku yayarlar. Tarhun yaprakları, vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardım eden antioksidanlar açısından zengindir.

 

 

 

Tarhun otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Sinir sisteminin sağlıklı işlemesine destek olduğu için stres, uykusuzluk gibi sorunların çözümünde yardımcı oluyor. İştah açıcı bir etki gösterdiğinden kilo alamayanlara çare oluyor. Vücutta doğan bir idrar söktürücü etkisi yaratıyor. Gaz söktürücü özelliği sayesinde gaz sorunu yaşayanlara destek oluyor

 

 

Etiketler
Tarhun, kuru tarhın, tarhun,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR