Taze Kaşar Kalıp 500gr
Taze Kaşar Kalıp 500gr

Taze Kaşar Mini

Fiyat : ₺125,00
KDV Dahil : ₺125,00

500GR / Vakum Ambalaj

Taze Kaşar Peyniri nedir ?

Yarı sert bir peynirdir ve biraz esnektir. Üretim aşamalarındaki farklılıktan dolayı 'taze kaşar' veya 'olgunlaştırılmış kaşar' olarak sınıflandırılabilir. Üretimden hemen sonra tüketime sunulacaksa 'taze kaşar peynir' olarak adlandırılır.

 

Taze kaşar sağlıklı mı?

Kaşar peyniri içeriğinde bulunan yüksek kalsiyum oranı sayesinde kemik erimesi riskini en aza indirmektedir. Bunun yanı sıra çocuklarınızın kemik gelişimi ve diş sağlığı için düzenli olarak kaşar peyniri tüketmesi, sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

 

Taze kaşar Peyniri kaç kalori ?

Yağlı kaşar peynirinin 100 gramında 353 kalori bulunmaktadır. 1 ince dilim (20 gr, 1 yemek kaşığı rendelenmiş ) yağlı kaşar peyniri 71 kaloridir. Yağlı kaşar peynirinin 100 gramı 2.56 gram karbonhidrat, 26.99 gram protein, 26.6 gram yağ içermektedir.

Özellikle ülkemizde vazgeçilmez süt ürünlerinden biri olan kaşar peyniri, içine katıldığı besinin lezzet değerini artırıyor. Makarnadan köfteye, çorbadan soslara kadar hemen her yiyecekle yan yana gelebilen kaşar peyniri, içerdiği yüksek vitamin ve kalsiyum değerleriyle öne çıkıyor.

 

Kaşar Peyniri Nasıl Üretilir ?

Peynir fabrikalarındaki laboratuvar ekibi, kaşar peyniri için kullanılacak sütün asidik değerini ölçüyor. Süt, ardından boruların içinde yoluna devam ediyor ve ayrıştırıcılardan geçirilerek kalitesi sınıflandırılıyor. Ardından süt, ısı dönüştürücülerle 4 dereceye kadar soğutuluyor ve üretim hatlarına dağıtılıyor. Üretim aşamasındaki bu boru sistemi sağlıklı ve temiz peynirlerin elde edilmesi için önemli. Borular aracılığıyla depolama tanklarından üretim hatlarına taşınıyor. Daha sonra 85 dereceye kadar ısıtılarak pastörize ediliyor ve dayanıklılığı artırılıyor. Pastörize edilen süt, peynirin mayalanacağı ana tanka gönderiliyor ve ardından peynir mayası ilave ediliyor. Ana tankın içinde süt ve peynir mayası tam olarak mayışana kadar döndürülüyor. Sonrasında peynirin küçük parçalara ayrılma işlemi gerçekleştiriliyor. Mayalamanın sonunda hem peynir altı suyu hem de teleme birbirinden ayrılıyor. Hamur kıvamını alarak şekillendirilen kaşar peyniri, son olarak özel odalarda soğutulmaya bırakılıyor.

 

Kaşar Peyniri nasıl saklanır ?

Kaşar peyniri asla açıkta bırakılmamalı. Açıkta bırakılan kaşar peynirleri hızla bozulma sürecine giriyor. Dolapta saklanılan kaşarları rendeleyerek saklamak uzun vadede etkili bir yöntem. Bununla beraber kaşar, dondurucuda muhafaza edilebiliyor. Kaşar peynirinin uzun süre dayanması isteniyorsa bir kağıda sarılmalı ve buzdolabı poşetinde dondurucada saklanılmalı.

 

Evde Kaşar Peyniri nasıl yapabiliriz ?

Kaşar peynirinin seri üretimi elbette profesyonel ellerde ve fabrikalarda gerçekleştiriliyor. Ancak evde de kaşar peyniri yapmak mümkün. Kaşar peyniri üretmek için ilk dikkat edilmesi gereken husus pastörize süt kullanmamak. Dolayısıyla tam yağlı ve çiğ bir süt kullanmak kaşar peynirin lezzeti açısından büyük önem taşıyor. 4 kg çiğ sütü bir tencereye dökerek kaynamaya bırakın. Bu kaynama sütün doğal pastörize işlemi için gerekli. Belirli bir ısı değerine ulaşana kadar karıştırarak kaynatın. Ardından sütü, yarısı soğuk suyla doldurulmuş başka bir tencereye dökerek soğumaya bırakın. Sonrasında yarım bardak peynir mayası ilave edin ve bir süre karıştırın. Karışımın üzerini kapatarak yaklaşık 1 saat kadar mayalanmaya bırakın.

Mayalanması tamamlanmış peynir jöle kıvamını alacak. Ardından peyniri çırpıcı aracılığıyla dağıtın. Bu çırpma işlemi peynir altı suyunun ayrışmasını sağlayacak. Son aşamada kaşar peynirinde ne kadar az peynir altı suyu bulunursa o kadar lezzetli olacak. Ardından ocağın altını tekrar açın, 45 dereceye kadar ısıtın ve ahşap kaşıkla karıştırın. Bir süre sonra peynirin pıhtılaşmaya ve topaklaşmaya başladığını göreceksiniz. Topaklaşıp blok haline gelen peyniri, süzgeç yardımıyla tencereden alın ve bir bez torbaya koyun. Bu noktadan sonra peyniri bir gece bekletmeniz gerekiyor. Bekletirken üzerine bir ağırlık koymanız, içerisinde bulunan peynir altı suyunun büyük oranda dökülmesini sağlayacak. Peynir altı suyunun tekrar kullanılması gerektiği için bez torbanın altına bir kap koymalısınız. Suyu yeterince akan peyniri bıçakla küçük parçalara bölerek mutfak robotunda karıştırın. Beklettiğiniz peynir altı suyunu tencereye tekrar ilave edin. Ardından tencerenin 70-80 dereceye kadar ısınmasını bekleyin ve sonrasında kısık ateşte bırakın. İki adet tahta kaşıkla peyniri karıştırın ve karışımın bir araya toparlanmasını sağlayın. Toparladığınız peyniri bir yemek tahtasının üzerine alıp, katlayarak yoğurmanız gerekiyor. Peynir yeterince yoğurulup sertleştiğinde tekrar tencereye atmalısınız. Bu işlemi iki kez tekrar edebilirsiniz. Ardından 3-4 saat yemek tahtasının üzerinde soğumaya bırakın. Soğuduktan hemen sonra dolapta bir gün dinlenmeye bırakmalısınız. Ardından afiyetle servis edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR